Istorie Ianuarie 8, 2015

Biseica a fost construită între anii 1911 – 1916, având temelia din piatră, iar pereții din cărămidă de Ciurea. Biserica este în formă de cruce și are o suprafață de 166 m2, fiind acoperită cu tablă zincată. Un singur turn este acoperit cu tablă în formă de solzi.

Pictura interioară datează din anul 1977, iar la exterior, ocnițele au fost repictate în anul 2010. Cafasul este suținut de doi stâlpi din fier. Catapeteasma este luată de la vechea biserică. Ușile împărătești sunt din lemn de tei, fiind ornamentate cu forma frunzei de stejar și medalioane pictate cu cei patru evangheliști.

Ctitorii bisericii sunt Sandu și Iozefina Râșcanu.

1977 - 1978 a fost realizată pictura interioară a bisericii în tehnica fresco

2007 a fost realizată pictura ocnițelor exterioare

1998 biserica parohială a fost dotată și cu cele necesare săvârșirii cultului divin în condiții optime după cum urmează:

• pardosirea cu parchet;
  • îmbrăcarea pereților interiori cu lambriu de protecție
  • dotarea cu străni din lemn de stejar sculptat (32 de locuri)
  • strana arhierească din lemn de stejar sculpat
  • realizare porților bisericii din metal
  • pavarea trotuarelor din curtea interioară a bisericii
  • înzestrarea bisericii cu obiecte de cult (sfinte Vase, Sf. Chivot, Sf. Evanghelie, Sfânt Epitaf, Sfinte Cununii, cinci iconostase din lemn de stehjar sculptat cu icoane pictate în tempera grasă pe suport lemn, candele și cărți liturgice)

2010 au fost înlocuite ușile și ferestrele bisericii și au fost puse gratii.

Resfințire: 1978/Pc. Pr. Petru Roșu/IPS Părinte Mitropolit Teoctist Arăpașu

Preoți slujitori de-a lungul timpului:

1. Pc. Pr. Popovici Vasile;
  2. Pc. Pr. Grosu Ioan;
  3. Pc. Pr. Roșu Petru;
  4. Pc. Pr. Mihai Gheorghe 1983 – 1986
  5. Pc. Pr. Toma Dumitru 1986 – 1998
  6. Pc. Pr. Bucătaru Vasile 1998 – prezent.